Blade Runner
[1982]

"Počátkem 21. století vyvinula společnost TYRELL roboty řady NEXUS známé jako replikanti, kteří byli od lidí k nerozeznání. Replikanti vynikali sílou a hbitostí a inteligentní byli jako ti, kteří je sestrojili. Replikanti vykonávali těžké práce ve vesmíru. Když se vzbouřila jejich bojová jednotka, měli zakázán přístup na Zemi pod trestem smrti. Speciální jednotky měly rozkaz replikanty střílet. Člen jednotky se nazýval BLADE RUNNER. Zastřelení se neříkalo poprava, ale vyřazení z oběhu." 

Takto znějí úvodní titulky k filmu BLADE RUNNER z roku 1982.
A právě takových pár replikantů dostane na starosti Blade Runner Deckard (Harrisn Ford). Jako správný Blade Runner nosí dlouhý kabát se zvednutým límcem a pistoli. Dělá svojí práci, nezachraňuje svět. Na začátku filmu jsme svědky postřelení Blade Runnera Davida Holdena (Morgan Paull) replikantem Lenem Kowalskym (Brion James) a jeho případ dostává Deckard: čtyři replikanti uprchli z vesmírné kolonie, a jako noví zaměstnanci se dostali až do společnosti TYRELL. Repliaknti se zde od velkého šéfa společnosti Eldona Tyrella chtějí dozvědět, jak si prodloužit čtyřletou životnost... 

Hned ze začátku bych se rád zmínil o výtvarném pojetí filmu. To je naprosto ojedinělé a vynikající a ještě v žádném jiném filmu jsem nic podobného neviděl: Zrušené hotely na opuštěných bulvárech, blikající neony, velkoplošné reklamy vyzdvihující nový lepší život ve vesmírných koloniích, špinavé, spoře osvětlené ulice se syčícím potrubím, světlo na podlaze rozsekané žaluziemi do pruhů, ornamentální zábradlí, kaluže, ve kterých se zrcadlí jména stánků z čínskými specialitami. V místnostech se líně otáčejí větráky, kužely světel pročesávají oblohu a déšť tluče do plechové střechy, protože venku pořád prší a prší a pořád je večer. To všechno doprovázené geniální Vangelisovou hudbou. Zkrátka film noir. 
S atmosférou tohoto filmu se může srovnávat jen máloco. Dokonale temná atmosféra "noci v dešti" vás chytne a vy sami se již nebudete chtít pustit. Vniknete do děje a ani nebudete vědět, jak se to stalo. Budete se dívat znovu a znovu, budete stále více pronikat do dalších a dalších dějových linií, protože celý film se vším všudy nemůžete na první shlédnutí nikdy pochopit.
Ovšem zde musím upozornit na jednu zásadní věc: Blade Runner není film pro každého a ani být nemůže. Stejně jako kniha - předloha je i film spíše jakousi úvahou o skutečné lidskosti člověka. Jistě se najde (našel) takový, který prohlásí, že je to nuda, protože se skoro celý film nic neděje. To by mohla být pravda, pokud nabuzený divák čeká strhující akční podívanou se spoustou mrtvých a rychlých honičkách po městě. Nic takového zde bohudík nenajdeme. Ale to všechno vy již určitě víte, protože jste Blade Runnera určitě několikrát viděli… Je jen škoda, že u nás se v podstatě nedá sehnat ještě lepší režisérský sestřih (viz. níže). 

Ve filmu je spousta okamžiků a zvláštností, které jej dělají velice zajímavým. Tak např.: 
- Deckard vyřadí z provozu pouze dva replikanty, obě jsou ženy
- Všichni replikanti jsou známi pod vlastním jménem a lidé pod příjmením
- Replikantka Pris je ve filmu symbolem lásky, její datum výroby je na Den sv. Valentýna
- Každý replikant má sérové číslo, které ukazuje jejich charakteristiku. Např: Leonovo číslo "N6MAC41717" říká: NEXUS 6, muž (male), A-Physical, C-Mental, datum výroby 4/17/17.
- Divadlo naproti bytu J.F. Sebastiana zrovna promítá film režisérovy ženy.
- Gaff vyrábí malé postavičky z papíru ukazující na momentální Deckadrovu reakci
...a další a další. 
Film má také spoustu filosofických a náboženských shodností:
- Replikanti jsou padlí andělé (spadlí z nebe/vesmíru).
- Tyrell bydlí ve velké pyramidě (jako faraón), uvnitř je však jako nejaká katedrála. Naproti tomu, Sebastian bydlí ve starém, ošklivím domě na spadnutí... 
- Tyrellova postel na podstavci, byla vyrobena podle postele papeže Jana Pavla II.
- Roy Batty si propíchne dlaň dlouhým hřebíkem - symbol ukřižování Ježíše Krista
- Tyrell vyrobil umělý život, stává se tedy druhým Dr. Frankensteinem. Tyrell je později zabit svým výtvorem, stejně jako Dr. Frankenstein
- Po Battyho smrti Deckard pronese toto: "Všechno co chtěl byly odpovědi na stejné otázky, které si klademe i my - Odkud jsem? Kam jdu? Jak dlouho budu žít?". Takto podobně se jmenuje jeden Gauguinův obraz - "Odkud jsme, kdo jsme, kam jdeme?".
... ale je toho samozřejmě mnohem víc.

Existuje několik verzí filmu (popsány zde).Ty se liší hlavně stopáží. To se stalo z producentova nátlaku na zkrácení a předělání některých scén z původního režisérského sestřihu (tzv. Director's cut), který vyšel až v roce 1993 (!) Producentův sestřih zčásti změnil celý obraz filmu a udělal jej "divácky přijatelnějším". Dostalo se samozřejmě i na happy-end. 
U nás je možné vidět pouze tzv "European Theatrical Release" verzi (117min) , která má samozřejmě šťastný konec. Vysílala ji ČT a později i NOVA (i když ta slibovala originální nesestříhanou verzi) Originální režisérský sestřih je možné sehnat na DVD (stojí za to). Díky těmto různým verzím, nebyla nikdy najisto zodpovězená otázka, zda je Deckard replikant. Dodnes neustávají diskuse na toto téma.

Film a kniha mají v podstatě stejnou myšlenku. Kde je hranice lidskosti? Ve filmu se Deckard seznamuje s krásnou replikantkou Rachel. Díky ní a vůdci replikantů Battymu, zjišťuje, že replikanti jsou lidštější než lidé a přehodnocuje smysl svého boje; ostatně on sám je možná replikant...kdo ví...? 

Ještě jednu věc bych rád podotknul: Nedoporučuji se dívat na dabovanou verzi filmu. Tím samozřejmě nechci útočit na český dabing jako takový. I mně je známo, že právě český dabing je jedním z nejlepších na světě, ale u Blade Runnera to prostě není ono. Pokud jste film viděli v originále, nebo aspoň s titulky (jakože většina z vás asi ano), víte o čem mluvím. Ve filmu je totiž spousta rozhovorů, hlášek a monologů, které zkrátka česky neznějí tak dobře. Pro názornou ukázku jich zde pár uvedu:

Deckard: "Sushi. That's what my ex-wife called me. Cold fish."
"Shakes? Me too. I get them bad. It's part of the business." 

Rachael: 
"Is this testing whether I'm a replicant, or a lesbian, Mr Deckard?"
"I'm not in the business... I am the business." 

Roy Batty: 
"Chew, if only you could see what I've seen with your eyes!"
"I want more life, father! (v některých verzích je však: "I want more life, fucker!")
"I've done . . . questionable things. Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for."
"You'd better get it up, or I'm gonna have to kill you!"
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die." 

Leon: 
"Nothing's worse than having an itch you can never scratch!"
"Wake up! Time to die!" 

Gaff: 
"Lo fa, ne-ko shi-ma, de va-ja blade... Blade Runner."
"You've done a man's job, sir!"
"It's too bad she won't live! But then again, who does?" 

Blade Runner je mnohými odborníky označován za klíčové dílo v žánru science fiction. I když by novější "The Martix" mohl být jakousi konkurencí, i zde vychází více než 15 let starý Blade Runner jako jasný vítěz.


 

<<beck>>